جدیدترینهای «استاندارد جدید»:

• یکی دیگر از معایب مهم قالب پلاستیکی بتن، عدم امکان استفادهی طولانی مدت و چندباره از آنهاست. یکی از مزایای اصلی اسکلت فلزی سبک، تطبیق پذیری آن و طیف وسیعی از انواع ساختمان هایی است که می توان از آن استفاده کرد. 10. کمانش اجزاء در انواع اسکلت بتنی ساختمان کمتر است و علت آن تفاوت رفتار بتن و آهن در برابر نیرو است. 8. عمل آوری و آرماتوربندی اسکلت دو طبقه و طبقات دیگر هم مرحله به مرجله به همین شکل قالب بندی، آرماتور بندی و بلوک گذاری جهت بتن ریزی می باشد. 6. گذاشتن تیرچه بلوک ها در سازه بتنی مورد نظر نیز مربوط به این گام است. برای قالببندی، از مصالحی مانند آجر، بلوک سیمانی، چوب، فلز، پلاستیک، پلی کربنات و … هر گونه قالب های سفارشی و خاص منظوره برای پروژه های مختلف توسط کارگاه تخصصی قالب بتن صباغی قالب تولید است .

در درس مربوط به ملاحظات اجرایی قالب بندی، مطالبی نظیر شرایط قالب بندی، مصالح مورد نیاز در ساخت قالب (آجر، چوب و فولاد)، انواع داربست (فنجانی، ماتریسی، ماتریس نما و مدولار مثلثی)، انواع قالب، سیستم های مختلف قالب (دیوار یک طرفه، دیوار دو طرفه، بالارونده دیوار، تونل فرم و غیره)، اتصالات مورد استفاده در قالب بندی، قالب برداری و زمان مناسب قالب برداری به طور مفصل مورد بررسی قرار گرفته است. در واقع همین دلایل است که اهمیت استفاده از روغن استاندارد و مناسب را به خوبی نشان می دهد. 4. بتن آرمه و در واقع انواع استکلت بتنی در مقابل آتش و حرارت بسیار مقاوم تر است و زمان بیشتری زمان می برد تا فولاد داخلی بتن در برابر حرارت تغییر نشان دهد.

بتن، یک ترکیب شیمیایی است که در سادهترین حالت، از ۳ بخش سیمان، سنگدانه و آب تشکیل میشود. برخی نمکهای محلول در بتن در حضور رطوبت باعث شوره زدگی سطح بتنی میشود. روغن قالب بتن معمولاً بر پایه آب نیست و همین موضوع باعث می شود تا زنگ زدگی یا خوردگی در قالب بتن به وجود نیاید. بر خلاف قالبهای فلزی، قالب پلاستیکی بتن دوام کمتری دارند و معمولاً فقط برای یک پروژه قابلیت استفاده دارند. به مرور زمان سطح بیرونی اسکلت فلزی دچار خوردگی شده و رفته رفته از ضخامت آن کاسته می شود، اقداماتی که این روند را کنترل می کنند هزینه بالایی دارند. در این بخش قصد داریم از تفاوت های استفاده از یک سازه بتنی و یا اسکلت فلزی صحبت کنیم. 9. استاندارد و دوام اسکلت فلزی منوط به ساختن قطعات در کارخانه، استفاده از اتصالات پیچ و مهره و انجام آزمابشات تست جوش است. 11. هزینه نگهداری اسکلت بتنی ساختمان کمتر است. هزینه نگهداری سازههای بتنی در شرایط عادی تقریبا ناچیز است. به طور کلی، قالبهای چوبی کاربرد وسیعی در ساخت سازههای بتنی دارند؛ به شرطی که نگهداری و تمیزکاری آنها به طور مناسب صورت گیرد.

همچنین قیمت قالب بتون چوبی بسیار مناسب است و سرعت اجرای بالایی دارد. بدون استفاده و آموزش مناسب یک سیستم قالببندی جدید، زیان و خسارت در تولید قابلانتظار خواهد بود. یکی دیگر از مزایای پوشش دادن قالب بندی ستون چوبی با استفاده از روغن این است که میتوان به راحتی بتن را از درون قالب در آورد، بدون اینکه به بخشهای مختلف قالب متصل شود. این روغن، سطح قالب بتن را به خوبی پوشش می دهد. های مرتفع و کفراژ تحت پوشش بیمه ای با نازل ترین قیمت و در کوتاه ترین زمان. وقتی بتن با فولاد مسلح میشود، ساخت انواع سازهها از یک تیر ساده تا پیچیده ترین سازهها امکانپذیر است. مهم ترین مزیت روغن قالب بتن در اصل این است که روند جداسازی و تمیز کردن قالب بتن را تسهیل می کند و همچنین روند آن را تسریع می نماید. همچنین سطح بسیار صافی ایجاد می کنند. 4. بتن ریزی فونداسیون و مرطوب نگه داشتن سطح بتن ها برای سه روز هم گام چهارم محسوب می شود. در حال حاضر در ساخت شبکه جمعآوری فاضلاب تهران ، پروژه فاضلاب کرمان و دیگر شهر ها عمدتا از منهولهای بتنی و آجری استفاده میشود . قابلیت تزریق کردن این ماده باعث میشود که بتوان از آن در جاهای غیر قابل دسترسی استفاده کرد.

این عمدتاً در اسکلهها و ستونها استفاده شده و همچنین مقاومت در برابر خوردگی و سایر انواع آسیبهای محیطی ایجاد میکند. • قالب بتن پلاستیکی نسبت به انواع دیگر آن، مقاومت کمتری دارند، بنابراین برای پروژه های بزرگ و طولانی مدت توصیه نمیشوند. قطعات بزرگ و سبک دیوارهای خارجی و داخلی، با سرعت زیاد به وسیله جرثقیل برجی در محل خود قرار داده شده و توسط پیچ به یکدیگر متصل می شوند. این استانداردی برای عملکرد تلویزیون هایی با نمایشگر بزرگ و مخصوص بازی های رایانشی است که نخستین بار در نمایشگاه CES۲۰۲۰ میلادی رونمایی شد. ساخت و ساز با بتن، یک روش ارزان، سریع و بادوام برای انجام بسیاری از پروژههای ساختمانی است.

قالب پلاستیکی در واقع نوعی قالب صنعتی است که برای ساخت سازههای بتنی با شکلهای متنوع کاربرد دارند. شركت قالب گستر سپنتا فعاليت خود را از اواسط دهه 80در زمینه اجراي پروژهاي عمراني اغاز نمود ودر اوايل دهه90 کارخانه تولید ملزومات ساختمانی با ظرفیت های لازم را ایجاد و در حال حاضر بزرگترین تولید کننده انواع قالب های فلزی بتن در صنعت ساختمان با زیر بنای لازم و وسیع را دارا میباشد به گونه ای که علاوه بر تولید برای بازار داخل ایران قادر به صادرات به کشور های همسایه با هر ظرفیتی نیز میباشد. روش قالب تونلی را میتوان یکی از بهترین روش ها در صنعت ساخت و ساز صنعتی به شمار آورد. به طور مثال دوام و مقاومت آن ها را کاهش دهد که به هیچ وجه پذیرفته نیست. برای مثال یونانیان و رومیها 800 سال قبل از میلاد سنگ آهک تکلیس شده را مصرف میکردند و بعدها آموختند که به مخلوط آهک و آب، ماسه و سنگ خرد شده یا آجر و سفالهای شکسته نیز اضافه کنند که یک نوع بتن محسوب میشود. در واقع این قالبها توسط کارخانهها و شرکتها بطور کاملا آماده ساخته میشوند و در اندازههای مختلف بصورت اجاره و هم بصورت فروشی در اختیار مصرف کننده قرار میگیرد.

داربست مثلثی یا اسکافلد، سازه موقتی می باشد که جهت دسترسی به ارتفاع بالا و مشکل کاربرد دارد. این موضوع به خصوص در ساختمان های دارای گچبری ریز یا آینه کاری که به تغییر شکل ساختمان بسیار حساساند ممکن است ایجاد مشکل کند. در حوزه تجارت انرژی هم این موضوع صدق میکند. شرکت تنها پولاد از معدود شرکتهایی است که در حوزه تولید و عرضهی قالبهای بتنی در حال فعالیت است و تاکنون توانسته پروژههای مختلف داخلی و خارجی را به سرانجام برساند. البته نا گفته نماند در روش قدیمـی از ترکیب اسکافلد مثلثی، سولجر و پای وود یا ورق فلزی استفاده می شد ولی در روش نوین سعی در استفاده از سیستم ممیـزی ماننـد میـز پرنده یـا سیستم فلکس بیشتر کاربرد دارد، این روش باعث سرعت اجرای پروژه ، عدم نیـاز بـه مونتاژ و دمونتاژ در هـر مرحله و قیمـت تمام شـده پایین تـر می شود .همچنین در مواردی امکان استفاده از سیستم مختلف ســقف در یــک پروژه بسته بــه ابعاد هندسی متفاوت آن وجود دارد. • از دیگر معایب قالب های پلیمری که در هنگام بررسی قالب پلاستیکی بتن در بازار داشتیم عدم تولید همه سایز های آن است.

روغن های عادی می توانند با ترکیب با بتن، مشکلات زیادی را برای آن بیافرینند، اما در روغن قالب بتن با تمهیداتی که برای آن در نظر گرفته شده است، چنین اتفاقی رخ خرید جک سقفی نمی دهد. جک ۳٫۵ متری و ۴ متری کاربرد بیشتری دارد و بیشترین فروش ما این دو مدل هستند دوستان زیادی برای اطلاع از قیمت جک سقفی ۴ متری تماس می گیرند . روغن قالب بتن در واقع انواع و مدل های مختلفی دارد و بسته به جنس قالب تولید و عرضه می شود. قالب بتن در انواع و مدل های خاصی تولید می شود و در نتیجه می توان این مسئله را بر قیمت کلی قالب بتون تاثیر گذار دانست. بطور کلی به لحاظ عملی بزرگترین اندازه دانهبندی باید به حدی باشد که انقباض ناشی از خشک شدن بتن را به کمترین مقدار برساند و پتانسیل ترک خوردن بتن ترمیمی را کاهش دهد. قالب بتن باید تمیز و عاری از بتن های خشک شده، گریس و آلاینده های دیگر باشد. اگر بخواهیم قالب بندی فلزی را برای تمام سازه ها به طور مختصر شرح دهیم، بدین صورت می باشد که در قالب فلزی بتن خیس شده را ریخته و پس از خشک شدن قالب فلزی را از آن جدا می نمایند.

بدنه آسانسور جعبه عمودی شکل است که آسانسور میتواند به وسیله ان بالا و پایین برود.به طور معمول هر آسانسور به وسیله جعبه بتنی شکل خود در حصار قرار داده شده است.میله استوانه ای ساختار بسیار مناسبی برای تحمل بار افقی و حمل بار عمودی است.سازه های بتنی مستحکم و اقتصادی هستند.تقریبا هر ماده لازم برای دیوار می توناد در ان به کار برده شود.مواد سنگین شامل آجر دیوار بنا ، بلوک بتنی و یا سنگ است.مواد سبک شامل دیوار لایه گچی ساخته شده از فولاد سبک یا تیرهای چوبی با پوشش فلزی است.اولی ها یعنی سنگین ها برای محوطه ها و سازه های سنگین ، امن ، ضد صدا به کار می رود.اما دومی ها یعنی سبک ها برای سازه ها و دیوارهای قابل انعطاف و سبک وزن استفاده میشود. مهم تر از این ها این که روغن قالب بتن به هیچ وجه با بتن مخلوط نمی شود و هیچ مشکلی برای بتن به وجود نمی آورد. دلیل وجود کیفیت بالا در محصولات تولیدی شرکت فیدار فولاد علاوه بر تجهیزات استاندار وجود نیروهای متخصص است. کیفیت سطح بتن و بدون درز بودن آن و همچنین سرعت اجرای بالا و کاهش هزینه های پروژه و همچنین تحمل فشارهای جانبی بالا نیازهایی برای طراحی سیستم لارج پنل می باشد.

قالب بتن چوبی، ارزان قیمت بوده و لیکن بدلیل اینکه همیشه توسط نجارها در محل پروژه مطابق نقشه ، ساخته و استفاده میشد لذا هم زمان زیادی صرف میشد و هم اینکه عمر مصرف طولانی نداشتند. استفاده از روغن های غیر استاندارد و نامرغوب می تواند مشکلات زیادی را برای ما بیافریند. قیمت این قالب ، بخاطر وزن بیشتر و مراحل ساخت پیچیده تر و سخت تر ، از قالب بتن لبه ۵ بیشتر است.تمامی این خصوصیات و ویژگی ها سبب شده تا شرکت ها و اشخاص بسیار زیادی برای ساخت و سازهای گوناگون از این وسیله استفاده کنند. خصوصاً برای بتن هایی که اکسپوز هستند و ظاهر آن ها برای ما اهمیت دارد . به دلیل استحکام کششی کم بتن، برای جلوگیری از ترک خوردگی آن، لازم است که با مصالح دیگر (معمولا فولاد) تقویت شود. به وسیله پشت بندها، پانلها را محکم نگه میدارند تا بر اثر فشار بتن باز نشوند و از کج شدن و ناشاقولی احتمالی در هر چهار طرف ستون جلوگیری شود. علاوه بر سهولت جداسازی قالب ها از بتن و همچنین سهولت در تمیز کاری و جلوگیری از زنگ زدن قالب ها، روغن قالب بتن باید ویژگی های دیگری نیز داشته باشد.

از این داربست ها می توان به آسانی برای ارتفاع های خیلی بلند استفاده کرد و کار را انجام داد. برای انتخاب اجرای هر کدام از این روش ها باید به نکات بسیاری توجه نمایید. 5. طول عمر سازه های بتنی از دیگر سازه ها بیشتر است. زیرا به دلیل وزن کمی که دارد، نیاز به زیرسازی بیشتر در سقف و دیوار و ستون دارد. لرزش در ساختمانهای بتنی به دلیل وزن بالای آن بسیار کمتر است. مقاومت فشاری بالای بتن موجب می شود تا ساختار های بتنی از سازه های فلزی مقرون به صرفه تر باشند. این شرکت تیم بزرگی از متخصصین و تکنسینها دارد که با تلاش های شبانه روزی موفق به تولید انواع قالب ها در اشکال و اجناس مختلف شدهاند.فروش محصولات تولیدی این شرکت بر اساس مشتری مداری برنامه ریزی شده است که قیمت های مقرون به صرفه این شرکت, این مسئله را تایید می کند. 7. برای کارفرمایانی که قصد دارند با توجه به پیشرفت پروژه خرد خرد پرداخت هزینه ها را داشته باشند اسکلت بتنی بهترین انتخاب می باشد.

با این وجود، ایجاد اتصال مناسب بین روسازه و فونداسیون، متداولترین کاربرد میلگرد انتظار در اجرای ستون بتنی است. در کل سیستم قالب تونل فرم بعنوان یک فناوری کارآمد در کشور بسیار مورد استقبال قرار گرفت زیرا در این سیستم علاوه بر اهمیت بهای تمام شده ساخت، کیفیت اجرا و سرعت بالا در اجرای پروژه های انبوه سازی، بتن ریزی در یک مرحله قابل اجراست . قالب باید به منظور ساخنه شدن بتن با کیفیت بالا، تراز بوده و از مقاومت کافی برای تحمل وزن بتن داخل آن برخوردار باشد. قابلیت پمپ یا اسپری کردن برای پر کردن ترکها و روکش تونلها.