ساختار دیزل ژنراتور چیست؟

زیمنس در سال ۲۰۱۷ شرکت «فست ترک دیاگناستیکز» (Fast Track Diagnostics) را نیز خرید. در واقع می توان گفت این دستگاه و اجزای تشکیل دهنده آن، به تجهیزات قابل اطمینان و پرکاربردی گفته می شود که در موقع قطع نابهنگام برق نقاط مختلف، می تواند روشنایی را برایتان تضمین نموده بی آنکه اختلالی در آن ایجاد نماید. به طور کلی دیزل ژنراتور موتور سازان تبریز به دستگاهی گفته می شود که وظیفه تامین و تولید جریان الکتریسیته را بر عهده دارد. در این مطلب قصد داریم مهمترین اتفاقات و رویدادهای تاریخچه زیمنس را بیان کنیم تا ببینیم این شرکت چگونه توانسته است تقریبا به دست راست صنعت آلمان تبدیل شود.

کاربرد دیزل ژنراتور

سرویس پاک کننده هوا شامل پاکسازی اجزای اصلی فیلتر است که گرد و غبار وارد شده به پاک کننده هوا را نگه می دارد. شرکت نوکیا نتورکز که در حوزه شبکه کردن دادهها و تولید تجهیزات مخابراتی فعال است، در ۱۲۰ کشور دنیا فعالیت میکند؛ البته در سال ۲۰۱۳ نوکیا سهام زیمنس را خرید و مالک کامل این شرکت شد. این شرکت در زمینه ارائه خدمات مالی به خود زیمنس و چند شرکت فعال در حوزه انرژی، صنعت، سلامت و درمان و ارائه زیرساختهای شهری فعالیت میکند.

از دیگر تولیدات نظامی این شرکت کامیون زیمنس بود که در سال ۱۹۳۲ بهعنوان وسیله انتقالدهنده سامانه عمومی صوتی نازیها استفاده میشد. ، شرکت تولیدکننده انواع دنده و هدایتکنندههای صنعتی، در سال ۲۰۰۵، یکی دیگر از اقدامات زیمنس در حوزه قطعات الکترومکانیکی است. زیمنس در سال ۱۹۵۶ با تأسیس نیروگاه هستهای ۳۰۰ مگاواتی «سن نیکلاس» (San Nicolás power plant) در آرژانتین، وارد بازار جهانی حوزه تولید و توزیع برق نیز شد. دیزل ژنراتور های پرفروش در بازار جهانی دیزل ژنراتور ولوو، دیزل ژنراتور لوول، دیزل ژنراتور استامفورد، دیزل ژنراتور کامینز، دیزل ژنراتور بادوین، دیزل ژنراتور لینز، دیزل ژنراتور موتور سازان، دیزل ژنراتور پراماک، دیزل ژنراتور تلک و … شرکت زیمنس و شرکتهای تابعه آن ۳۰۰ هزار نفر دارند و طبق گزارشهای منتشرشده درآمد جهانی این شرکتها در سال ۲۰۲۱ در حدود ۶۲ میلیارد یورو بوده و اکنون ارزش کل زیمنس ۹۸.۲۸ میلیارد دلار است. این شرکت در سالهای ۱۹۹۳ و ۱۹۹۴ با ساخت قطارهای برقی زیمنس C651 برای مترو سنگاپور در استرالیا، ، فعالیت خود در حوزه حملونقل ریلی را آغاز کرد و در سال ۲۰۰۵ شرکت «ترنسمیشن» (Transmitton)، شرکت ارائهدهنده خدمات کنترل ریل و سایر شاخههای صنعتی و مدیریت داراییها را نیز خرید.

دیزل ژنراتور های کوچک کـه از 8 کیلو ولت آمپر تا حدود 150 کیلو ولت آمپر (KVA) را تولید مـی کنند در مصرف های اضطراری یا استندبای عملکرد زیادی دارند. این اتاق ها هم نیاز به رعایت استاندارهایی دارند. که اتصال موتور و ژنراتور به هم روی شاسی فنری و قراردادن یک تابلو کنترل در کنار آن کوپله کردن نام دارد. در سال ۱۸۶۷ فون زیمنس دینام جدید بدون آهنربا را معرفی کرد و زیمنس هم این وسیله را برای نخستین بار تولید کرد.

فعالیتهای زیمنس در حوزه تولید برق با انرژیهای تجدیدپذیر شامل تولید توربینهای گازی و بخار، تولید و ارائه مجموعهای از محصولات و سرویسهای قابلاستفاده برای کمک به ساخت و راهاندازی شبکههای برقرسانی کوچک در هر اندازه و همچنین تولید و توزیع الکتریسیته و کنترل شبکههای کوچک برقرسانی و نظارت بر آنها میشود. دیزل ژانراتور کوچک که توان آن تا 250 کیلو وات می باشد علاوه بر تامین و تولید برق اضطراری می تواند نیاز نیروگاه را در زمان اوج مصرف مصرف به طور مستمر و مداوم نیز تامین کند.

ولی تابلوی چنج آور دارای یک برد کنترلی ژنراتور جهت کنترل و حفاظت دیزل ژنراتور می مشاهده سایت باشد. ترکیبی از یک موتور دیزل ، ژنراتور و انواع دستگاه های فرعی مانند پایه یا شاسی ، سیستم های کنترل ، قطع کننده مدار ، گرم کن آب ، برای راه اندازی سیستم است . در سال ۱۸۸۱ این شرکت یک ژنراتور برق ساخت که آسیاب آبی آن را حرکت میداد و نخستین چراغ شهری در شهر گودالمینگ انگلستان را روشن میکرد. با گرفتگی فیلتر، در لوله ورودی موتور یک مقاومت جریان هوا یا خلاء ایجاد می شود که باعث تحریک کلید و روشن شدن چراغ مربوطه در داشبورد راننده خواهد شد. بدون برق، نمی توانید دستگاه های خود را شارژ کنید، غذای شما ممکن است فاسد شود، آب گرم خود را از دست می دهید، سیستم های امنیتی شما ممکن است از کار بیفتند و البته چراغ ها خاموش می شوند. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این دستگاه که جزئی از شبکه ساخت آن به شمار می آید، تولید برق است و در مکان هایی که برق قطع می شود، به عنوان برق اضطراری، کاربرد بالایی دارند.

قیمت دیزل ژنراتور

فروش اینفینئون در سال مالی ۲۰۲۱ به ۱۱.۰۶ میلیارد یورو رسید. تأسیس شرکت «زیمنس انرژی آگ» (Siemens Energy AG) در سال ۲۰۲۰ یکی از مهمترین اتفاقات تاریخچه زیمنس در حوزه تولید و توزیع برق بود. یکهتاز صنعت آلمان در سال ۱۹۳۱ نیز نیروگاهی را که اکنون «نیروگاه برق ارنست رویتر» (Ernst Reuter Power Plant) نام دارد، تأسیس کرد که آن زمان بزرگترین نیروگاه حرارتی در اروپا بود. این شرکت در سال 1935 توسط شرکت ولوو خریداری و جزئی از گروه ولوو شد، و همچنان در عرصه جهان حضور چشمگیری دارد. ديزل ژنراتور ماشيني است که پس از شارژ نگه مي دارد و نياز است.

در ضمن زیمنس در سال ۲۰۱۸، یک شرکت دیگر فعال در حوزه ارائه راهحلهای مناسب برای هوشمند سازی سیستم روشنایی ساختمانها با بهرهمندی از قابلیتهای اینترنت اشیا به نام «اینلایتت» (Enlighted) را نیز خرید. شکیب با بیان اینکه ساختمانها تا سالها فاقد دیزل ژانراتور اضطراری بوده است، تصریح کرد: در سالهای پس از نصب دیزل قدرت آن فقط پاسخگوی نیاز یک آسانسور و بخشی از روشنایی مشاعات بوده است. این عضو کمیته هماهنگی و ویرایش متن نهایی گزارش حادثه ساختمان پلاسکو ادامه داد: براساس بررسیهای انجام شده، ساختمان پلاسکو دارای یک موتورخانه مرکزی بوده که سوخت ورودی آن از نوع سوخت مایع و گازوئیل بوده و برای تغذیه دیگهای بخار و دیزل ژنراتور ساختمان در طبقه زیرزمین ذخیره میشده است. اول این که موتورهای سنکرون دقیقاً با سرعت سنکرون (که تحت تأثیر فرکانس منبع تغذیه و تعداد قطبهای استاتور است) می چرخد و دیگر این که موتورهای سنکرون برای ایجاد میدان مغناطیسی در روتور به جریان القایی تکیه ندارند .

انواع دیزل ژنراتور

درضمن در سال ۲۰۰۱ شرکت برزیلی «شیمی تک گروپ» (Chemtech Group)، شرکت فعال در حوزه ارائهدهنده خدمات مرتبط با بهینهسازی پردازشهای صنعتی، مشاوره صنعتی و دیگر خدمات مهندسی با زیمنس ادغام شد. لذا شما با در دست داشتن آمپراژ مصرفی کل سیستم خود و تک فاز یا سه فاز بودن دستگاه های مصرفی، با تماس با کارشناسان فنی مجموعه هوبارت صنعت ظرفیت دیزل ژنراتور مناسب صنعت خود را بدست آورید. در ضمن زیمنس در این سال شرکت «دیاگناستیکز پروداکتز» (Diagnostic Products Corp)، شرکت طراح و تولیدکننده کیتهای آزمایش تشخیص ایمنی و تجهیزات آزمایشگاهی خودکار قابلاستفاده برای انجام آزمایشهای پزشکی را نیز خرید. زیمنس در سال ۲۰۲۲ عزم خود را برای مقابله با عملیات نظامی روسیه در جنگ با اوکراین و تحریم تمام شرکتهای وابسته به دولت روسیه و مصمم به کمک به این دولت در جنگ با اوکراین، جزم کرد.

بنابراین میزان انرژی الکتریکی خروجی در یک دیزل ژنراتور رابطه مستقیمی به نوع و مشخصات سیم پیچی روتور و استاتور در دیزل ژنراتور دارد . گاهی اوقات از هیدروژن به عنوان خنک کننده سیم پیچ های استاتور برای سایزهای بزرگتر استفاده می شود. و به عنوان یک کارخانه یکپارچه برای تولید محفظه های صوتی و DG Sets عمل می کند. یک دیزل ژنراتور را میتوان در یک پوشش عایق صوتی به نام کانوپی (Canopy) قرار داد که صدای ناشی از آن را به خوبی کاهش میدهد.

مکان هایی مانند بیمارستان ها ، دیتاسنتر و در نقاطی که در نبود برق خسارات جانی و مالی را در پی داشته باشد باید از دیزل ژنراتور آکبند اروپایی همچون ولوو ، کامینز ، کاترپیلار و پرکینز استفاده نمود تا در زمان قطعی برق بلافاصله دیزل ژنراتور وارد مدار شده و استفاده ار دیزل زنراتور دست دوم پیشنهاد داده نمیشود. این مورد زمان خرید دیزل ژنراتور دست دوم نیز باید در نظر گرفته شود. اگر چنین است، برای رسیدن به مجموع باید الزامات هر کدام را جمع آوری کنید. اندازه گیری ثابت و نظارت بر این پارامترها به شما این امکان را می دهد هنگام عبور از سطح استاندار ژنراتور گازوئیلی خاموش شود. از دیزل ژنراتورها در صنایع مختلفی از جمله حمل و نقل، ساختمان سازی، مخابرات، کشتی سازی، مدارس و بیمارستانها و…

دیزل ژنراتور چیست

زیمنس در سال ۲۰۰۴ با خرید شرکت «فوتو اسکن» (photo-scan)، شرکت انگلیسی فعال در حوزه تولید دوربینهای مداربسته وارد حوزه تولید تجهیزات امنیتی شد و در سال ۲۰۰۵ شرکت «بیواتر آب» (Bewator AB)، شرکت تولیدکننده تجهیزات امنیتی ساختمانی را نیز خرید. شرکت موتور سازان تبریز، تمامی فعالیت های خود را مبنی بر شرکت موتور سازی تراکتور سازان ایران در سال 1371 آغاز نمود. رگولاتور ولتاژ: تنظیم کننده ولتاژ جهت بخش کوچکی از خروجی ژنراتور است که ولتاژ AC را دریافت کرده و آن را به جریان DC تبدیل می نماید. اگر عملیات کوپله کاری در خارج از ایران انجام شود و دستگاه به صورت کامل وارد شوند به آن کوپله فابریک گویند. در واقع برق مورد نیاز، از شبکه برق تامین میشود اما در هنگام قطع برق، با استفاده از آن برق موردنیاز تامین میشود. بازوی صنعت آلمان در سال ۲۰۰۶ شرکت «بیر دیاگناستیکز» (Bayer Diagnostics)، شرکت تولیدکننده تجهیزات تصویربرداری برای تشخیص بیماریها ازجمله تجهیزات تصویربرداری از قلب و عروق، تجهیزات انکولوژی، تصویربرداری از غدد و تومورها و تجهیزات رادیولوژی را نیز خرید و آن را با بخش «مدیکال سلوشن دیاگناستیکز» (Medical Solutions Diagnostics)، یکی از بخشهای زیمنس در حوزه ارائه راهکارهای پزشکی برای تشخیص بیماریها ادغام کرد.

اکثر موتورهای OHV با CIS تجهیز شده اند اما لازم است تا برای این ویژگی در موتور ژنراتور بررسی شود. واریان مدیکال سیستمز دستگاهها و نرمافزارهای لازم برای درمان سرطان و سایر بیماریها با روشهای رادیودرمانی، رادیوجراحی، پروتون درمانی، نزدیکدرمانی (نوعی پرتودرمانی) را نیز ارائه کرده است. مهمترین اقدام این حوزه طراحی و تولید تجهیزات تشخیصدهنده بیماری، تأسیس شرکت «زیمنس هلثینییرز» (Siemens Healthineers) در سال ۲۰۱۷ است؛ البته این شرکت که با نامهای «زیمنس هلثکیر» (Siemens Healthcare)، «زیمنس مدیکال سولوشنز» (Siemens Medical Solutions) و «زیمنس مدیکال سیستمز» (Siemens Medical Solutions) نیز شناخته میشود، از سال ۱۸۴۵ بهعنوان یک شرکت تجاری کوچک خانوادگی کار خود را آغاز کرده است. زیمنس هلثینییرز در سال ۲۰۲۰ تصمیم خود برای خرید شرکت آمریکایی «واریان مدیکال سیستمز» (Varian Medical Systems)، شرکت فعال در حوزه ارائه نرمافزارها و دستگاههای مقابله با سرطان با روش پرتودرمانی، با مبلغ ۱۶.۴ میلیارد دلار را نیز اعلام کرد.

کاربرد در بیمارستانها دیزل ژنراتور های پشتیبان برای هر مرکز بهداشتی و یا درمانی ضروری هستند. به گونه ای که امروزه از آن بیش از انواع نمونه های مشابه، برای تولید برق یا الکتریسیته بسیاری از کارگاه ها و صنایع مختلف استفاده می شود. امتییو امروزه یک نام پرآوازه در صنعت ژنراتور دیزلی برق است. سکوی اتصال: هر نوع از دیزل ژنراتور یک قسمت با نام سکوی اتصال دارد که تمامی تجهیزات بر روی آن نصب می شود. این نیروگاه سهفازی که آن زمان یکی از بزرگترین نیروگاههای برق ساختهشده تا آن زمان بود، برق موردنیاز بخش صنعتی را نیز تأمین میکرد. زیمنس در سال ۱۹۹۱ با خرید بخش سیستمهای صنعتی شرکت «تگزاس اینسترومنتز» (Industrial Systems Division of Texas Instruments) وارد حوزه اتوماسیون صنعتی شد. زیمنس در سال ۲۰۱۸ با خرید شرکت «جی۲ اینوویشن» (J2 Innovations)، شرکت فعال در حوزه ساخت ساختمانها و تجهیزات هوشمند، هوشمندسازی تجهیزات و ساختمانها را آغاز کرد.

زیمنس (Siemens) یک شرکت آلمانی چندملیتی آلمانی و بزرگترین شرکت تولیدی صنعتی اروپا است که دفتر مرکزی آن در مونیخ قرار دارد و چند دفتر مرکزی خارجی در کشورهای استرالیا، آمریکا، ژاپن و حتی افغانستان نیز دارد. ظاهراً تعداد این افراد بهظاهر پیمانکار، ۲۷۰۰ نفر بوده است و مبلغ این رشوهها در برخی از قراردادها ۵ درصد ارزش کل قرارداد و در کشورهای بسیار فاسد تا ۴۰ درصد کل مبلغ قرارداد بوده است! در حال حاضر در حدود ۱۱.۸۰۰ کارمند این شرکت در آلمان و تقریباً ۱۶ هزار کارمند دیگر آن در سایر نقاط جهان که اغلب آنها در کشورهای اتریش، چین، کرواسی، دانمارک، فرانسه، هند، ژاپن، مکزیک، هلند، روسیه، اسلواکی، سوئد، سوئیس، بریتانیا و ایالاتمتحده آمریکا حضور دارند، در حال فعالیت در این حوزه هستند. این بازوی صنعتی آلمان در حال حاضر در حدود ۲۸۵ کارخانه در ۱۹۰ کشور دنیا دارد. تجهیزات صنعتی و اتوماسیونسازی و تجهیزات هدایتکننده این برند شامل موتور و تجهیزات سیستم انتقالدهنده نوار نقاله، انواع پمپ و کمپرسور، موتورهای سنگین برای دستگاههای تولید ورقهای فولادی و کمپرسورهای مورداستفاده برای خطوط انتقال نفت و گاز میشود.