نصب آسانسور با متد 2022 و آموزش گام به گام نصب و راه اندازی آسانسور

روش کلی کار آسانسور هیدرولیک بدین صورت است که چرخیدن موتور در پاوریونیت باعث می شود دستگاه تلمبه ، روغن را از مخزن به سیلندر پمپاژ کرده و سپس با پر شدن ظرفیت سیلندر، روغن با فشاری که در آن ایجاد می شود کابین و پیستون را به طرف بالا به حرکت در می آورد. موتور الکتریکی از یک سیستم ترمز و همچنین اتاقکهای آسانسور تشکیل شده که این موتور الکتریکی وظیفه بالا و پایین بردن این اتاقک را بر عهده دارد. همچنین اگر چاه های آسانسور جداگانه ای در ساختمان وجود داشت، تخلیه هوای چاه هر گروه آسانسور مستقل از چاه های گروه دیگر در نظر گرفته و نباید بین آنها ارتباط تخلیه هوا وجود داشته باشد. به دلایل ایمنی، قفل دستی درب ها، تهویه هوای داخل کابین، چراغهای اضطراری، ارتباطات اضطراری و آشکارسازهای دودی نصب شده را کنترل کنید. انواع مختلفی از آسانسور کششی ساخته شده است که هر کدام از آنها ویژگی های خاص خود را دارند.

همچنین نیازی به نگرانی نیست زیرا در صورت شکستن کابلها، سیستمهای امنیتی مختلفی برای حفاظت وجود دارد. این آسانسور انسان را حمل میکند، پس باید شرایط و استانداردهای خاصی را برای اطمینان از ایمنی آنها در نظر گرفت. این دستگاه به عنوان یک وسیله عمودی برای حمل و نقل تعریف شده است که برای جابجایی افراد و کالاها در طبقات ساختمانهای بلند و مرتفع استفاده میشود. ضمنا چشم پله نداشته باشد برای جلوگیری از دودکش شدن باکس راه پله . اما این عقیده تا حدی اشتباه است؛ آسانسور هایی که وسط راه پله نصب می شوند، نیازی تخریب ساختمان ندارند و به دلیل کوچک بودن نیازی به برق سه فاز ندارند و مصرف برق بسیار کمی دارند.

همچنین برای پایین آمدن کابین نیز کار بدین صورت است که سیستم مرکزی کنترل به دریچه فرمان سیگنالی میفرستد که باز شود و در واقع حرکت راحت روغن در سیستم فراهم گردد و سپس سنگینی کابین موجب می شود که به پیستون(جک) و سپس به سیلندر فشار وارد شده و سپس روغن از دریچه به مخزن باز گردد و پس از آن برای توقف در یک طبقه در زمان توقف سیستم کنترل مرکزی دستور بسته شدن به دریچه را ارسال می کند و طبیعتا جریان یافتن روغن متوقف شده و کابین آسانسور در حرکت خود به سمت پایین می ایستد. نصب دقیق آن باعث می شود تا آسانسور عملکرد خوبی داشته باشد و همچنین در عیب یابی از آسانسور نقش بسیار مهمی دارد. اما اگر یک قطعه از آسانسور شما به خوبی کار نکند، مجوز برای آن صادر نمی شود و می بایست برای تعویض آن اقدام نمایید تا بتوانید مجوز را دریافت کنید.

سر دیگر سیم بکسل نیز به وزنه برای به دست آوردن تعادل و ثبات سیستم مکانیکی متصل است. به دلیل حذف قاب وزنه تعادل می توان از شیشه در سه وجه کابین آسانسور استفاده کرد. اگر برای شروع یک همکاری حرفهای آماده هستید، همین امروز با شرکت الماس آسانسور تماس گرفته و از خدمات مشاوره رایگان ما استفاده کنید. با توجه به استهلاک قطعات آسانسوری چنین وسیله ای بدون نگهداری مناسب و اصولی متکی بر پایه های علمی این فن، کارکرد مطلوبی نخواهد داشت و اگر بطور اصولی نگهداری نشود قطعات فرسوده آن برای استفاده بسیار خطرناک خواهد بود. در میان انواع آسانسورها، در حال حاضر آسانسورهای هیدرولیک برای خانه ها پیشنهاد می شوند، اما باید قبل از نصب بدانید که آیا فضای کافی را در اختیار دارید یا خیر. این نوع آسانسور را می توان قدیمی ترین و پر استفاده ترین در بین انواع مدل های آسانسور عنوان کرد که کاربرد خانگی و همچنین کاربرد تجاری دارد.

این دستگاه را نیز میتوان جزو آسانسورهای معلول بر به شمار آورد. از آنها همچنین میتوان در محیطهای دیگر مانند بیمارستانها یا ادارات برای جابجا کردن سریع تر دارو یا پرونده ها استفاده کرد. همچنین محل نصب ضربه گیرهای کف چاه آسانسور نیز باید بدقت تعیین شود تا ضربه گیرهای زیر کابین و ضربه گیرهای کف قاب وزنه تعادل آسانسور بخوبی نصب گردد که نصب این ضربه گیرها باید طبق نقشه اجرایی آرماتورهای انتظار انجام گردد. پس از مراحل اولیه بررسی های کارشناسی و نقشه کشی و دیگر مراحلی که در بالا اشاره شد حال نوبت به مراحل اجرایی نصب آسانسور می رسد. با توجه به بررسی های کارشناسی اولیه در این مرحله باید ابعاد و اندازه های دقیق را با توجه به مقررات استانداردهای آسانسور تعیین نمود و این ابعاد را در نقشه کشی آسانسور که در مرحله دوم بیان شد اعمال کرد و در مرحله اجرایی نصب آسانسور نیز اجرا نمود.

نصب آسانسور برای ساختمان های مرتفع با تعداد بالای ساکنین امری بسیار ضروری است، از این رو تعداد آسانسورهای مورد نیاز باید قبل از نصب مشخص شود. سایت پی جو با معرفی بهترین شرکت های نصب و تعمیر آسانسور و پله برقی در شیراز به شما این امکان را می دهد تا بهترین شرکت های نصب و تعمیر آسانسور و پله برقی را پیدا کرده و به صورت آنلاین به شماره تلفن و آدرس آن ها دسترسی پیدا کرده و شرکت مورد نظر خود را انتخاب فرمایید. ۲-رابیس بندی با استفاده از تورهای فلزی مخصوص و اندود کاری روی آن.

داشتن آسانسور و پله برقی برای اماکن مختلف می تواند از مزیت های آن محسوب شود که مورد استقبال افراد قرار می گیرد. اما هزینه نصب آسانسور برای ساختمان سه طبقه، بسیار مناسب تر از ساختمان های دیگر است چرا که متخصصان، بجز طبقه همکف فقط دو عدد ایستگاه برای آسانسور نصب می نمایند و این امر سبب می شود قیمت نصب کاهش یابد. سرویس کاران غیر متعهد بجای تعویض قطعه و رفع ایراد اقدام به خارج کردن آن قطعه از مدار ایمنی می نمایند. کسانی که میخواهند به تازگی آسانسوری را نصب کنند باید توجه داشته باشند که از افراد خبره در این کار استفاده نمایند. در ابتدا باید عرض کنیم که آسانسور هیدرولیک به آسانسوری گویند که با نیروی فشار روغن کار می کند. با این توضیح، لازم است که حتماً این دورهها را از شرکتها و موسسات معتبر و قانونی دریافت کنید.

از اهداف دیگری که یک برنامه نگهداری بدنبال آن است، دست یافتن به اعتماد و کارایی آسانسور با حداقل هزینه (مقرون به صرفه) است. برای اینکار باید فاصله عمودی از کف چاه آسانسور تا کف اولین توقف آسانسور را مد نظر داشته باشیم که این فاصله باید حداقل 2 متر باشد بنبراین باید بتون ریزی کف چاه آسانسور باید طوری باشد که این فاصله حفظ شود. ضمنا در این مرحله باید چاه ارت (Earth) هم نصب شود برای نصب چاه ارت باید یک نقطه ای که حداقل تا 3 الی 4 متر عمق از کف چاه آسانسور داشته و به رطوبت زمین دسترسی دارد موادی مانند نمک یا زغال یا پتاسیم فرو کرد و سیم ارت را به آن وصل نمود. این امر اطمینان حاصل میکند که حداقل تغییرات قبل از تأیید آسانسور برای ساخت و شروع نصب آسانسور انجام میشود. این دستگاه برای حفاظت اضافی، تحت کنترل مستقیم آتش نشانی و خدمات امداد نجات طراحی شده است.

ضلع دیگر (عمود بر ضلع عرضی) عمق چاه نام دارد. در این مرحله باید کار کابل کشی و سیم کشی مربوط به تابلو برق سه فاز انجام گردد برای این کار باید کابل کشی از محل کنتور تا موتورخانه آسانسور انجام شود و همچنین سیم کشی برای نصب چاه ارت آسانسور نیز انجام گردد. آسانسورهای کششی در مقایسه با انواع آسانسورهای کششی به فضای کمتری نیاز دارد و همچنین نیازی به تعبیه موتورخانه در بالا نیز ندارند. در حالت تئوری، شاید این مسئله بسیار ساده به نظر برسد اما اگر آسانسورها را یک بالابر ساده با یک اتاقک در نظر بگیریم که با استفاده از قرقره حرکت می کند، برای بالابردن افراد از مقادیر قابل توجهی انرژی استفاده می شود، اما هیچ راهی برای بازگشت انرژی وجود ندارد. به عنوان مثال برای آسانسورهای بدون کابین، فرآیند نصب آسان است که شامل نصب بالابر، کابل کشی، برق کشی و ایجاد سوراخ در بین طبقات می شود.

شرح کامل مراحل نصب آسانسور که در بالا آمده است را می توانید در مقاله تعرفه نصب آسانسور مطالعه نمائید تا بتوانید به هنگام نصب آسانسور به کلیه جوانب آن احاطه داشته باشید و با چالش های کمتری در این زمینه رو به رو شوید. در حال حاضر آسانسورهای شیشه ای در آسمان خراش های بلند بسیار محبوب هستند، زیرا هنگامی که در آن ها ایستاده اید می توانید زیر پای خود را به تماشا بنشینید. قطعات زیادی هستند که در هنگام ساخت آسانسور باید تهیه و مورد استفاده قرار بگیرند، از جمله آنها می توان به تابلو برق سه فاز، تراولینگ کابل، جعبه رویزیون، لقمه، وزنه تعادل، سیم بکسل، پشت بند، قلاب سر بکسل، قفل درب لولایی، ریل راهنما، تابلو فرمان، انکودر، براکت، فلکه هرزگرد، شستی ها، کرپی سیم بکسل، گاورنر، کفشک، الکترو سیگنال، پاراشوت، مگنت درب باز کن برقی، آرام بند، درب، بافر ضربه گیر، بست تراول کابل، پایه موتور گیربکس، لاستیک زیر موتور، شالتر، میکروسونیچ غلطکی، کلید قارچی، روغندان، پریز صنعتی، درب نیمه اتوماتیک، سنسور درب، سنسور اورلود، ، درب تمام اتوماتیک کابین و کابین اشاره کرد که وجود همه آنها در هنگام نصب لازم و ضروری است.

از این رو اهمیت سرویس و نگهداری آسانسور کمتر از اهمیت نصب آن نبوده و یک آسانسور صرف نظر از نوع آن و شرکت سازنده آن ، می بایست بطور منظم و حداقل ماهانه یک بار توسط شخص یا اشخاص متخصص تحت بازرسی منظم قرار گیرد. آسانسور نه تنها دستگاهی مکانیک است بلکه برقی هم هست و امکان دارد با بالا رفتن دما و عملکرد نادرست سیستم تهویه، اختلال در جریان برق یا خراب شدن سنسور باعث توقف یکباره یا انتظار زیاد در آسانسور شود پس تعمیر کردن آسانسور را به عقب نیندازید.در صورت بروز هر یک از نشانه های گفته شده حتما تعمیرکار آسانسور را خبر کنید تا آسانسور را تعمیر کند.اگر سرویس آسانسور به صورت ماهانه انجام شود نگرانی تعمیر کردن آسانسور دیگر وجود نخواهد داشت چون در سرویس به طور مرتب آسانسور چک خواهد شد و مانع از نیاز آسانسور به تعمیر خواهد شد. شرکت های فروشنده و نصاب آسانسور و واحد های سرویس ، نگهداری و تعمیرات مسئولیت خطیری در این رابطه بر دوش دارند.لذا با پیشرفت صنعت آسانسور، آسانسورهای مدرن با تکنولوژی های پیچیده ابداع می شوندکه بایستی طریقه ی نصب ، سرویس ونگهداری (شیوه های نصب ریلهای راهنما ، سیستم های ایمنی و کنترلی، مونتاژ کابین، سیم کشی تست، راه اندازی و چگونگی سرویس و خدمات بعد از تحویل آسانسورها) به آنها آموزش داده شود تا تکنسین های نصاب آسانسور، تعمیرکار و سرویس کارآسانسور با پیشرفت این صنعت و محصولات جدید هماهنگ شده و به دانش تخصصی و فنی ها اضافه شود.

تعمیر اسانسور

کم بودن طول مسیر حرکت آسانسور: زیرا همانطور که بیان شد با توجه به ساختار آسانسور هیدرولیک مسیر حرکت عمودی کابین باید کوتاه باشد. با توجه به این نکات می توان گفت این نوع آسانسور برای ساختمان های کوتاه تا نیمه مرتفع مناسب است. اسن آسانسور مزایای بسیاری دارد که از جمله آنها می توان به نصب سریع آسانسور، کم حجم بودن قطعات و لوازم، انجام سرویس راحت، دسترسی آسان به تمام تجهیزات در داخل چاه آسانسور، کاهش چشمگیر در مصرف برق، صدای ترمز خیلی کم و سازگاری با محیط زیست اشاره کرد. آسانسورها در مکان هایی مثل مرکزهای تجاری و تفریحی، ساختمان های مسکونی و بسیاری از شرکت ها، کارخانه ها و اداره ها نصب می شوند و رفت و آمد را برای کارکنان و مراجعه کنندگان آسان تر از گذشته کرده اند. بر خلاف حوادث گفته شده وقتی بحث تعمیر کردن آسانسور بشود بسیاری از مردم تعمیر ماهانه را جدی نخواهند گرفت.

قطعات اسانسور

این نوع آسانسور از یک گیربکس که به موتور متصل می شود و چرخی که سیم بکسل را به حرکت در آورد برخوردار است و می تواند به سرعتی بین ۱.۷ تا ۲.۵ متر بر ثانیه حرکت کند. 7. پس از بستن و نصب شاسی و موتور آسانسور، آن ها می بایست کابین را داخل ریل خود قرار دهند و با استفاده از اتصالات محکم، آن را نصب و راه اندازی کنند. اگر تا به حال اسم آسانسور روملس را شنیده اید، جالب است بدانید آسانسور روملس نیز نوعی از آسانسور کششی است با این تفاوت که روملس نیازی به موتورخانه ندارد و برای مکان هایی که با محدودیت فضا برای نصب آسانسور مواجه هستند، بهترین گزینه می باشد.

انواع اسانسور

مصرف برق موتور گیربکس، در شروع حرکت دو تا سه برابر موتور گیرلس است. سیم بکسل در این مدل از آسانسورهای کششی به بالای کابین آسانسور متصل است و به دور فلکه برای به حرکت در آوردن آسانسور پیچیده شده است. شاید این پرسش برای شما هم پیش آمده باشد که آسانسورها چگونه از انرژی استفاده میکنند. پس از تأیید آماده بودن محل نصب، تاریخ نصب تأیید خواهد شد. از زمان شروع نصب، تقریباً ۲ تا ۴ هفته زمان نیاز است تا آسانسور شما نصب شود. اگر شما برای ساختمان خود به آسانسور کابین دار نیاز داشته باشید، روش رایج نصب آسانسور به این طریق است که ابتدا گودال هایی بتنی ایجاد می کنید که ضخامت کف آنها 30 سانتی متر (12 اینچ) و دیوارهای آنها 20 سانتی متر شستی متالیفت (8 اینچ) است. این آسانسور برای جابجایی از تجهیزاتی مانند سیم بکسل، وزنه و فلکه استفاده می کند.

باید توجه داشت که دریچه تهویه چاه آسانسور منحصرا مربوط به شفت آسانسور است. بنابراین باید طوری آسانسورها را طراحی کرد که پس از ۱۰ سال باز هم بتوانند نیازهای افزایش یافته را تأمین کنند. آسانسور در نگاه اول یک جعبه فلزی با درهایی است که در یک طبقه بسته میشود و سپس در طبقه دیگر باز میشود اما در واقع آسانسور از بخش های مختلفی تشکیل شده است که دیده نمیشود. برای بهبود این بخش می توانید سیستم تهویه را بررسی و تعمیر کنید.