چگونه GA4، مدل سازی داده و تبلیغات گوگل با هم کار می کنند


در حال حاضر چیزهای زیادی در دنیای Google Analytics 4 در حال انجام است، زیرا روز اول جولای همچنان نزدیک تر می شود.

در اوایل این ماه، گوگل یک برچسب جدید و انعطاف‌پذیرتر را معرفی کرد که برای کار یکپارچه با GA4 و مجموعه پلتفرم‌های تبلیغاتی Google، از جمله Google Ads ساخته شده است.

گوگل ممکن است به طور غیرمستقیم اذعان کرده باشد که تبلیغ‌کنندگان کارهای زیادی برای پردازش دارند، زمانی که اخیراً اعلام کرد کوکی‌ها در کروم ماندگاری بیشتری نسبت به گزارش‌های قبلی دارند.

این مقاله چگونگی نیاز بازاریابان جستجوی پولی را برای نزدیک شدن به تغییر تجزیه و تحلیل توضیح می دهد:

  • فلسفه.
  • تفاوت ها و نحوه تنظیم
  • زمان مهاجرت
  • و یک راه حل گزارش برای جایگزینی برخی از بینش هایی که در غیر این صورت در انتقال از UA به GA4 از دست می دادید.

عصر جدیدی از تجزیه و تحلیل بازاریابی

iOS14، CCPA، GDPR – همه این کلمات اختصاری در چند سال گذشته ترس را در دل بازاریابان ایجاد کرده است.

در مجموع، آنها با کاهش شدید مواردی مانند ردیابی خودکار کوکی ها و ردیابی فعالیت درون برنامه ای در سبد داده های بازاریابان، دنیای بازاریابی را به عصر حریم خصوصی کاربران منتقل کرده اند.

برای جبران از دست دادن مکانیزم های جمع آوری داده های قابل اعتماد و بازگرداندن اقدامات به کاربران خاص، گوگل به سرعت به سمت آینده ای حرکت می کند. مدل سازی داده ها.

اساساً، موتور جستجو از هوش مصنوعی برای پر کردن شکاف‌های داده‌ای که توسط مقررات حریم خصوصی، محدودیت‌های مرورگر و رفتار مبهم بین دستگاه‌ها باقی مانده است، استفاده می‌کند.

مدل‌سازی داده‌ها در GA4 شامل هیچ داده‌های خارج از سایت نمی‌شود، مگر اینکه برای پیاده‌سازی آن تلاش کنید (در این مورد بیشتر توضیح می‌دهیم)، اما همه منابع ترافیک و تعامل را شامل می‌شود، نه فقط منابع Google.

یکی از ویژگی‌های تغییر تجزیه و تحلیل گوگل این است که به گونه‌ای طراحی شده است که انعطاف‌پذیر باشد و بسته به نحوه تغییر چشم‌انداز، سازگاری نسبتاً آسانی دارد.

GA4 به شدت به داده های شخص اول متکی است، چیزی که شما مالک آن هستید و همیشه می توانید به آن دسترسی داشته باشید.

این یک تنظیم گزارش‌دهی انعطاف‌پذیرتر و قابل تنظیم‌تر از UA است (که هم خوب و هم بد است زیرا برای راه‌اندازی آن به منابع بیشتری نیاز دارید، اما پتانسیل بسیار بیشتری برای بینش‌های غنی دارد).

آن را با تگ جدید ترکیب کنید، که تقریباً به کد یا سفارشی‌سازی زیادی نیاز ندارد، و می‌بینید که Google در حال راه‌اندازی آینده‌ای است که در آن بازاریابان قادر خواهند بود برای دریافت انواع داده‌هایی که می‌تواند به آنها در بهینه‌سازی کمک کند، خود خدمت کنند. کمپین های آنها

یک تفاوت بزرگ داده: رویدادها در مقابل اهداف

اگر تصمیمات Google Ads را بر اساس داده هایی مانند جلسات و بازدید از صفحه می گیرید، وقت آن رسیده است که استراتژی خود را تغییر دهید.

GA4 در حال جایگزینی آن‌ها با رویدادها است، به این معنی که معیارهای ثانویه مانند نرخ پرش (همانطور که ما می‌دانیم)، زمان در سایت و صفحات در هر جلسه برای مدت طولانی‌تری در دسترس شما نیستند.

در عوض، GA4 معیارهای جدیدی از جمله «جلسات درگیر» را معرفی می‌کند، که در این مرحله می‌تواند به معنای هر چیزی باشد، از یک جلسه بیش از 10 ثانیه تا جلسه‌ای که با تبدیل به جلسه‌ای به پایان می‌رسد که کاربر بین صفحه‌ها به عقب و جلو می‌رود.

همانطور که من می بینم، این می تواند برای تعیین اینکه آیا یک کانال نسبت نسبتاً بالا یا پایینی از کاربران درگیر دارد مفید باشد.

یکی دیگر از معیارهای جدید، که به نظر من قابل توجه است، «درگیری کاربر» است گوگل توضیح می دهد به عنوان “متوسط ​​مدت زمانی که برنامه در پیش زمینه یا وب سایت بر روی مرورگر متمرکز شده است.”

تفاوت های دیگر در داده ها

وقتی در حال آماده شدن برای انتقال مخاطبان خود از UA به GA4 هستید، بدانید که همه ابعاد ترجمه نمی شوند.

به عنوان مثال، ابعاد مربوط به “جلسه” مانند مسیر صفحه بعدی منتقل نمی شود زیرا GA4 جلسات را به طور متفاوتی اندازه گیری می کند.

گفته می‌شود، GA4 به گونه‌ای ساخته شده است که به شما امکان می‌دهد ابعادی را که مهم می‌دانید سفارشی کنید، بنابراین می‌توانید به تنهایی آن بینش‌ها را بازسازی کنید.

یکی دیگر از تغییراتی که باید به آن توجه داشت، در حالی که ما در مورد موضوع مخاطبان هستیم، این است که GA4 هر دارایی را به 100 مخاطب محدود می کند، که کاهش زیادی از سقف 2000 UA دارد.

من شخصاً هرگز بیش از 200 مخاطب در هر ملک جذب نکرده‌ام، اما اگر مثلاً تعداد زیادی مخاطب بازاریابی مجدد بر اساس معیارهای GA ساخته شده‌اند، ممکن است مجبور باشید برای GA360 پرداخت کنید. (اگر بخواهم حدس بزنم، می‌توانم بگویم که این یک مسئله گسترده نخواهد بود، یا گوگل در مورد محدود کردن این محدودیت چندان تهاجمی نمی‌کرد.)

مراحل بعدی: 3 کاری که بازاریابان جستجوی پولی اکنون می توانند انجام دهند

1. در مورد یک تصویر داده کامل تصمیم بگیرید

به طور کلی، بازاریابان باید تجزیه و تحلیل خود را حول نتایج کسب و کار متمرکز کنند، نه صرفاً ایجاد تبدیل در یک صفحه.

شروع به اندازه گیری از نظر مواردی مانند درآمد و اینکه چقدر می توانید به تبلیغات نسبت دهید، هوشمندانه است.

برای این کار، مهم نیست که چقدر تنظیمات شما در GA4 یا Google Ads خوب است، باید داده‌های تبدیل آفلاین را ادغام کنید و مطمئن شوید که داده‌های CRM شما بخشی از پازل است.

من در حال حاضر در حال راه اندازی آزمایشی هستم که چقدر مؤثر است وارد کردن داده های تبدیل آفلاین به GA4 از طریق شناسه دستگاه یا شناسه کاربر.

گمان من این است که هنوز کامل نخواهد بود و شکاف های داده ای وجود خواهد داشت، اما تمرین راه اندازی منابع داده های مختلف به مرور زمان با بهبود مدل سازی داده ها نتیجه خواهد داد.

2. مهاجرت خود را آغاز کنید

بازاریابان تغییر را بیشتر از یک خرس معمولی دوست ندارند، اما به تعویق انداختن چیزهای اجتناب ناپذیر هیچ معنایی ندارد.

هرچه زودتر GA4 را راه‌اندازی کنید، زودتر می‌توانید مقایسه سال به سال نسبتاً تمیزی در سال 2023 داشته باشید.

این موضوع فوراً سر خود را بالا نمی برد. می‌خواهید اکنون آن را راه‌اندازی کنید تا برای Q4 2023 شکاف داده‌ای نداشته باشید.

اگر واقعاً خود را در ترشی می‌بینید، هنوز هم می‌توانید GA4 را با داده‌های UA در سال آینده مقایسه کنید، اما باید کارهای زیادی را در Data Studio انجام دهید، و سیب به سیب نمی‌شود.

بنابراین اکنون آن را تنظیم کنید تا تمام داده های Q4 را به خاطر سالانه دریافت کنید.

3. تنظیم گزارش جدید

یکی از مزایای کاوش در GA4 در حال حاضر این است که می‌توانید گزارش‌هایی را که برای بازسازی نیاز دارید بررسی کنید.

به عنوان مثال، خیلی سریع متوجه شدم که نمی‌توانید قوانینی را در GA4 ایجاد کنید تا ردیابی غیر Google UTM (مانند پارامترهای HubSpot) را حذف کنید، بنابراین باید Data Studio را برای تمیز کردن گزارش صفحه فرود درگیر کنید تا این کار را نکنید. در میان هزاران ردیف (هر پارامتر منحصر به فرد یک صفحه را می شکند).

GA4 به شما اجازه نمی دهد اطلاعات ردیابی را از URL ها حذف کنید و سپس CVR را محاسبه کنید، چه بر اساس کاربران یا بازدیدها. اما انجام این پاکسازی به شما این امکان را می دهد که LP های با تبدیل بالا را برای ترافیک پولی یا تمام ترافیک مشاهده کنید.

بنابراین به جای این نمای میراث:

تصویری از داده های قدیمی در GA4.

… شما چیز بسیار مفیدتری دریافت می کنید:

تصویری از داده های پاک شده در GA4.

برای ایجاد نمای صفحه فرود تمیز:

  1. افزودن را انتخاب کنید بعد، ابعاد، اندازه > ایجاد فیلد.
  2. RegEx و وارد کنید REGEXP_REPLACE(Page path + query string,'\\?.+', '') در قسمت فرمول
  3. بکشید بازدیدها و تبدیل ها.
  4. یک فیلد محاسبه شده برای نرخ تبدیل خود ایجاد کنید. من استفاده کردم بازدیدها و تبدیل ها (تبدیل/بازدید).

من تضمین می‌کنم که این نوک کوه یخ است… هرچه بیشتر در اطراف بازی کنیم، بیشتر متوجه می‌شویم که یا از دست داده‌ایم یا فرصتی برای بهبود در GA4 داریم.

حماسه ادامه دارد…

همانطور که می‌توانید بگویید، ما هنوز در مورد قابلیت کامل GA4 و نحوه انعکاس آن در کمپین‌های تبلیغاتی Google یاد می‌گیریم.

در ماه‌های آتی، با نزدیک شدن به ضرب‌الاجل 1 ژوئیه 2023 و بازاریابان بیشتری برای شروع انتقال به GA4 شجاعت پیدا می‌کنند، انتظار دارم بهترین شیوه‌های بیشتری در گردش باشد.


نظرات بیان شده در این مقاله نظرات نویسنده مهمان است و لزوماً سرزمین موتور جستجو نیست. نویسندگان کارکنان در اینجا فهرست شده اند.


جدید در زمین موتورهای جستجو

درباره نویسنده

لورا شیله، رئیس کسب درآمد در بازاریابی دیجیتال جردن، نزدیک به یک دهه تجربه در استراتژی و اجرای رسانه های پولی در حساب های آژانس و داخلی دارد و از مهارت های تجزیه و تحلیل پیشرفته برای مقیاس رشد در اهداف کارایی در گوگل، لینکدین، فیس بوک و موارد دیگر استفاده می کند. لورا تیم بزرگی از کارشناسان رسانه ای را از راه دور از خانه خود در برلینگتون، وی تی، مدیریت می کند.


منبع: https://searchengineland.com/ga4-data-modeling-google-ads-work-together-387292