4 روش پیشرفته که هنوز اثربخشی SEO را اندازه نمی‌گیرید

با قدرت هایی که در مورد نحوه دریافت اعداد خود و اینکه آنها جهت دار هستند، 100٪ دقیق نیستند، واضح باشید.

من در طول سال‌ها به‌طور مکرر شنیده‌ام که هزینه‌های سئو بالاست – به خصوص در مواقع اختلال. اما اگر بتوانید بازگشت سرمایه سئو را در مقابل افرادی که بودجه را در اختیار دارند قرار دهید، احتمالا وضعیت خوبی خواهید داشت.

به عنوان مثال، اگر به یک آژانس سئو با خدمات کامل، ماهانه 10000 دلار برای اجرای سئو و نوشتن محتوا بپردازید، و کانال سئو در آن ماه 200 ثبت نام آخرین کلیک را ارائه کرد، می توانید 50 دلار CAC ساده شده برای سئو گزارش دهید.

اگر LTV مشتری شما بیشتر از SEO CAC باشد، برای نشان دادن سئو به عنوان یک کانال بازاریابی سودآور در مسیر درستی حرکت می کنید.

شما نیازی به اختراع مجدد گزارش برای سئو ندارید، اما اگر طرفین از داده های عملکرد به عنوان مقایسه استفاده می کنند، سیب ها را با سیب مقایسه کنید.

4. عملکرد کلمات کلیدی SEO

Adam Tanguay رئیس سئو و محتوا در بازاریابی دیجیتال جردنآدام که در فوریه 2019 به آن ملحق شد. آدام که قبلاً رئیس بازاریابی در Webflow و رئیس رشد ارگانیک در Weebly بود، برنامه های رشد موفقی را با ترکیبی از استراتژی محتوا، کپی رایتینگ، دانش فنی و زیرکی تجزیه و تحلیل در طیف وسیعی از موارد توسعه داده است. کانال های ارگانیک


منبع: https://searchengineland.com/measure-seo-effectiveness-advanced-388666

اگر کلمات کلیدی یکسانی را هم در جستجوی پولی و هم در جستجوی ارگانیک هدف قرار می‌دهید، می‌توانید درصد تبدیل تقریبی را از جستجوی پولی بگیرید و ارزش تعامل ارگانیک را تعمیم دهید.

البته، چون فقط به شما یک نمونه می دهد، GSC کامل نیست، و من با مشتریانم در مورد آن واضح هستم.

این بدان معنا نیست که باید به واحدهای اندازه گیری اولیه ای که می توانید از گوگل یا پلتفرم های شخص ثالث دریافت کنید بسنده کنید.

در نهایت، شما به دنبال این هستید که تعداد خامی از رویدادها با ارزش نسبت داده شده را به کمپین های SEO خود نسبت دهید.

یک مدل انتساب انتخاب کنید و یک گزارش کانال ایجاد کنید تا ثبت‌نام‌ها، سرنخ‌ها، درخواست‌های نمایشی و غیره را ردیابی کنید (یا بازدیدهای محصول، اضافه کردن به سبد خرید، تبدیل‌ها، و غیره اگر در تجارت الکترونیک هستید).

در این مقاله، من قصد دارم آن را برای معرفی چهار مورد بالا بیاورم جدید روش های سنجش ارزش کمپین های سئوی شما آن ها هستند:

حتی اگر قادر به دسترسی به داده های جستجوی پولی نباشید، سناریوهایی وجود دارد که می توانید ارزش قائل شوید.

چرا این تقسیم بندی مهم است؟ یکی دو دلیل

یکی از امیدوارکننده‌ترین ویژگی‌های GA4، که اخیراً با آن بازی کرده‌ام، این است که وقتی رویدادها/تبدیل‌ها را تنظیم کردید، یک مدل ارجاع وجود دارد که انتساب چند لمسی را نشان می‌دهد، بنابراین می‌توانید اندازه‌گیری مستقیم نقاط لمسی را دریافت کنید. یک کانال تبدیل

اما مقدار دقیق ممکن است با آوردن کاربران جدید خالص به سیستم شما متفاوت باشد، به خصوص اگر از انتساب اولین لمس استفاده می کنید.

هنگامی که چندین ماه از این داده ها را در اختیار داشته باشید، لایه خوبی از دید دقیق ترندهای غیر برند و برند را دریافت می کنید.

2. تاثیر سئو بر روی کانال های دیگر

می‌توانید به نحوه تبدیل افراد در آن صفحه نگاه کنید (GA4، Looker، Mixpanel) و نحوه عملکرد آن کلمه کلیدی را مثلث کنید.

پس ارزش آن تعاملات چیست؟

دریافت خبرنامه جستجوی روزانه بازاریابان به آن تکیه می کنند.


3. سئو هزینه جذب مشتری

اندازه گیری تاثیر سئو فراتر از ترافیک اولیه و رتبه بندی کلمات کلیدی دشوار است.

فرض کنید یک صفحه «ویژگی‌های برنامه» برای یک محصول SaaS ایجاد می‌کنید که در صفحه اول برای یک مدت طولانی غیر نام تجاری رتبه‌بندی می‌شود.

ابتدا یک تنظیم (GA4، Looker، Mixpanel، و غیره) را انتخاب کنید که به شما امکان می دهد تعاملات را ردیابی کنید.

جدید در زمین موتورهای جستجو

به همین دلیل است که بینش واقعی کسب و کار SEO برای کمک به مدیران اجرایی و تصمیم‌گیرندگان برای سنجش جایگاه آن در آمیخته بازاریابی بسیار ارزشمند است.


این یک تقویت بزرگ برای اندازه گیری دقیق تر ارزش SEO است، اگر تعاملات را به تبدیل ها محدود کنید. گزارش به این شکل است:

نمونه اسناد Google Analytics 4.

اول، ترافیک برند نشان دهنده سطحی از آگاهی و قصد است که به این معنی است که این کاربران تازه وارد نیستند.

اگر تعامل سئو بسیار در حال رشد است و بازاریابی عملکرد کارآمدتر می شود، این سیگنالی است که باید در ترکیب ترافیک خود جستجو کنید و ترکیب فروش/فروش را دقیقا ببینید:

ممکن است داشته باشند تبدیل شود از طریق جستجوهای قبلی سئو از نام تجاری خود آگاه باشید، اما شانسی برای اتصال این نقاط بدون تقسیم بندی داده ها نخواهید داشت.

تمام آنچه گفته شد، من از کنسول جستجوی گوگل برای دریافت بینش در مورد جستجوهای نام تجاری در مقابل جستجوهای غیر مارک استفاده می کنم.

برای کمپین‌های سئوی خوب بسیار معمول است که کاربران را با مارک‌ها و محصولات/خدمات آشنا می‌کنند – و به آن‌ها آموزش می‌دهند، فقط برای اینکه کاربران در کانال‌های دیگر تراکنش‌محورتر تبدیل شوند.

جستجوی پولی داده‌های دقیق و دقیق کلمه کلیدی را فراهم می‌کند.

در 4 روش هوشمندانه‌تر برای اندازه‌گیری اثربخشی سئو، من چهار معیار سئو نسبتاً کامل (ترافیک، رتبه‌بندی، تبدیل‌ها، پیوندها) و روش‌های دقیق برای اعمال یک لایه دقت اضافی برای هر یک برای بهبود بینش تحلیلی شما را تجزیه و تحلیل کردم.

در مرحله بعد، به هزینه های SEO خود در ماه نگاه کنید. اینها عموماً به هزینه های آژانس و/یا منابع داخلی، به علاوه هر گونه هزینه پشته فناوری خلاصه می شوند.

در اینجا به نظر می رسد:

نام تجاری در مقابل کلیک های غیر نام تجاری

بدیهی است که ترافیک برند دارای ارزش است، به خصوص زمانی که شما شروع به دریافت ترافیک در جستجوهای {brand + product} یا {brand + service} می کنید.

دلیل دیگر این است که در صنایع خاصی (به ویژه SaaS)، بخش مناسبی از ترافیک برند از سوی مشتریانی که از Google برای یافتن سایت شما استفاده می‌کنند، می‌آید تا بتوانند دوباره وارد شوند. این کاملاً بر ارزش کل جستجوهای برند تأثیر می‌گذارد.

در حالی که برخی از این موارد بیشتر از سایرین جهت‌دار هستند، من هر کدام را روشی بسیار مؤثر برای تعیین کمیت تأثیر تلاش‌های SEO تیم من برای مشتریانمان یافته‌ام. (اگر در داخل خانه هستید، آنها با مدیرانی که به دنبال سنجش ارزش تیم شما هستند، خوب بازی می کنند.)

1. برند در مقابل کلیک های غیر برند

آیا این روش ها دقیق هستند؟ خیر

در سطح کلان، یکی از چیزهایی که در طول زمان به آن نگاه می‌کنم این است که آیا ارتباطی بین افزایش ترافیک SEO و کاهش هزینه جذب مشتری (CAC) در کانال‌های دیگر وجود دارد یا خیر.

چگونه تاثیر سئو را بر معیارهای پایین دستی اندازه گیری کنیم؟

بنابراین اگر 80٪ از آن ترافیک در صفحه از کلمه کلیدی دم بلند (که می توانید در GSC پیدا کنید) باشد، می توانید بگویید که احتمال زیادی وجود دارد که آنها در حال تبدیل هستند. از جانب آن کلمه کلیدی

افرادی که سابقه سئو دارند روزهای قبل از سال 2011 را با علاقه به یاد خواهند آورد، زمانی که گوگل شروع به جایگزینی داده های ارزشمند در سطح کلمه کلیدی با کلمه کلیدی ارائه نشده کرد.

این هزینه‌ها را اعمال کنید تا متوجه شوید چقدر برای جذب این کاربران (و رویدادها) پرداخت می‌کنید.

گذشته از پیشرفت‌های GA4، اندازه‌گیری SEO تمرینی برای نقص است.

وقتی همه ما در مورد اینکه بهترین گزینه برای اندازه گیری ترافیک نام تجاری در برابر ترافیک غیر مارک است، در یک صفحه هستیم، من:

یکی از معیارهای مورد علاقه من برای محاسبه، هزینه جذب مشتری سئو (CAC) است.

در حالی که سئو آشکارا می‌تواند مستقیماً به تبدیل‌ها منجر شود (همانطور که در یک دقیقه بیشتر در مورد آن صحبت خواهم کرد)، بسیاری از ارزش آن از تعاملات قیف بالا می‌آید.

اگرچه این فقط یک نمونه داده است، من ادعا می کنم که از ابزارهای شخص ثالث دقیق تر است و بهترین اندازه گیری ارگانیک سعی می کند تا حد امکان ابهام را کاهش دهد.

می‌توانید از Ahrefs یا Semrush برای انجام همین کار استفاده کنید، اما من GSC را ترجیح می‌دهم (اگرچه رابط کاربری آنقدرها هم جذاب نیست) زیرا تمام داده‌ها مستقیماً از Google می‌آیند.

شما می توانید اطلاعات و بینش خوبی در مورد نحوه ارتباط SEO با کانال های دیگر به دست آورید – چه در یک شرکت سازمانی با مقیاسی باشید که روندهای کلان را به شما نشان می دهد یا در یک SMB باشید که یک تبدیل مرتبط با SEO واقعاً می تواند تصویر عملکرد را تغییر دهد. .


تعیین دقیق و تعیین کمیت عملکرد و ارزش کلمه کلیدی بسیار دشوارتر است، اما می‌توانید چند قطعه را برای نزدیک‌تر شدن کنار هم قرار دهید.

ماهیچه های تحلیلی خود را خم کنید تا کمی عمیق تر بگردید تا بفهمید که چگونه تلاش های شما منجر به نتایج واقعی کسب و کار می شود.

علاوه بر این، می توانید این عدد CAC را با یک نقطه داده LTV مقایسه کنید تا واقعا مقدار را ببینید.

درک بازی بین SEO و جستجوی پولی واقعاً حیاتی است و به این سؤال کمک می کند که چگونه ثبت نام ها را به کلمات کلیدی خاصی نسبت دهیم، اگر تنها کاری که می توانید انجام دهید یافتن ترافیک در GSC است.

درباره نویسنده

برای کامل کردن تصویر با داده‌های کمتر علمی و قابل سنجش بیشتر، مطمئن شوید که نمایندگان فروش شما از سرنخ‌ها می‌پرسند که کجا یا چگونه درباره شما شنیده‌اند.

آیا آنها از نظر جهت مفید هستند؟ آره.

نتیجه

با چنین معیارهایی، شانس این را دارید که بتوانید بازدهی بسیار خوبی از هزینه نشان دهید که می‌توانید در مقابل CPC کانال‌های پولی قرار بگیرید.

نظرات بیان شده در این مقاله نظرات نویسنده مهمان است و لزوماً سرزمین موتور جستجو نیست. نویسندگان کارکنان در اینجا فهرست شده اند.